חסכון במים גם בעיצוב גינה

צו השעה הוא הקורא לכולנו לצמצם את צריכת המים בכל המובנים והאספקטים השונים של חיינו. אין ספק כי הגינה היא אחד התחומים הצורכים מים יותר מכל הנפשות החיות בבית. באם בביתנו ישנה גינה בעלת שטחי דשא רבים, אזי הצריכה הביתית עולה פי כמה, ובלא מעט אחוזים. המודעות ההולכת וגוברת לחשיבות השמירה על איכות הסביבה, הצורך בחסכון מרבי בשימוש במים, ומשברים כלכליים שעברו לאחרונה, הביאו את המשק לשנות את גישתו.

טכנולוגיות לחיסכון מים להשקייה

לא בכדי, אנו עדים ללא מעט המצאות, פיתוחים וטכנולוגיות חדשניים המאפשרים חסכון בכמויות עצומות. בין ההמצאות האחרונות, קיימות מערכות השקיה מתקדמות המחלקות את כמויות המים בהתאם לצריכה הספציפית של כל אחד מהצמחים. כמו כן, התכנון האגרונומי – ארכיטקטוני מתחשב ראשית וראשונה בנתונים הטבעיים של הגינה, כדי ליצור גינה חסכונית בשימוש, על ידי ניצול מרבי של נוזלים בשעות ללא שמש, אדמה מתאימה, שטחים מתים וכיוצא באלה. המצאות נוספות העושות שמות בתחום של עיצוב גינות הן מערכות תאורה הצורכות חשמל בכמות מינימאלית.

אין ספק כי חסכון המים כחלק מעיצוב הגינה הוא מהתחומים החשובים יותר, לאור צו השעה. שתילת צמחים בעלי צריכת מים נמוכה, הימנעות משתילת דשא ותכנון חסכוני מראש הם רק חלק מהצעדים הננקטים על ידי מעצבי גינות מנוסים מהשורה הראשונה. ישנם לא מעט סגנונות של גינות מעוצבות בתכנון חסכוני, ומגוון אפשרויות החיסכון הופכים את תהליך עיצוב הגינות לחוויה מהנה לכל אורך התהליך.

אמצעים להקמת גינה חסכונית

חיפויי אדמה מסוגים שונים כגון שבבי עץ בגווני חום או אדום, כתום או שחור ועוד, יוצרים בגינה מראה אירופאי חם ואינטימי, ומאפשרים תנועה חופשית. אם לא די בכך, שבבי העץ שומרים על האדמה מפני בריחת נוזלים. אמצעים נוספים להחלפת הדשא יכולים להיות טוף או חלוקי נחל, היוצרים גם הם מראה פסטורלי, אסתטי והרמוני.

בחברת גן דיזיין שהקימה ועיצבה את גינות האח הגדול ניתן ליצור פינות ישיבה דקורטיביות בגינה, או להשתמש ברהיטים ישנים בהם אין צורך, שיעניקו לה סגנון יוצא דופן. אין ספק כי חסכון המים בגינה הוא אחד האפיקים המרכזיים החשובים להפחתת צריכת המים הכללית. שימוש במים ממוחזרים יכול לחסוך כמות ניכרת, כמו גם לשתול קקטוסים שכמעט ואינם צורכים מים, להשתמש בטפטפות ועוד.